În perioada 16-19 August 2018, la Suceava va avea loc Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare, ediția a XII-a.

Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare (2018)

Vor participa 470 de cavaleri, domniţe și păpuşari din România, Ungaria, Turcia, Ucraina și Slovacia.

Program

Cavalerii Transilvăneni vor participa pe toată perioada festivalului cu cai la paradă, interactiv cu publicul, expuneri de armuri din secolele XIII – XV și lupta generală.

Trupa Funny Art (Iași) (Suceava): doi toboșari (16-19 August 2018, între orele 11:00 – 12:00, 15:00 – 16:00 și 18:00 – 19:00), trei statui vii (13-16 August 2018, între orele 11:00 – 12:00, 16:00 – 17:00 și 19:00 – 20:00), două personaje pe catalige (16 August 2018, între orele 19:00 – 22:00) (17-19 August 2018, între orele 10:00 – 11:00, 15:00 – 16:00 și 18:00 – 19:00) și două statui levitante (13-16 August 2018, între orele 11:00 – 12:00, 16:00 – 17:00 și 19:00 – 20:00).

Trupa Hocus Pocus (Sibiu) (Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei): atelier de magie (17 August 2018, orele 11:00 – 13:00) (18-19 August 2018, între orele 11:00 – 12:00 și 16:00 – 17:00), facepainting medieval (17-19 August 2018, între orele 11:00 – 13:00 și 16:00 – 18:00) și baloane uriașe de săpun (17-19 August 2018, între orele 15:00 – 17:00 și 18:00 – 20:00).

16 August 2018

  • ora 20:30, Cartierul Obcini – Cartierul George Enescu – Primăria Municipiului Suceava – strada Ana Ipătescu – Cetatea de Scaun a Sucevei
    Parada cu făclii a festivalului
  • orele 20:30 și 22:00, Muzeul Satului Bucovinean (Suceava)
    Trupa Corbu

17 August 2018

  • orele 10:00 – 10:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Anacronism – jocuri cavalerești
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Deus Vult – demonstrații de luptă
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Străjerii Cetății Bistrița – interactiv cu publicul
  • orele 10:00 – 10:30, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Paladinii de Terra Medies – interactiv cu publicul
  • orele 10:00 – 10:30, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Castelul din Carpați – interactiv cu publicul
  • orele 10:35 – 11:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Asociația Istorie Vie – prezentare a istoriei vânătorii medievale
  • orele 10:35 – 11:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ignus Vultis – interactiv cu publicul
  • orele 10:35 – 11:00, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Vulturii Călatei – Kalotaszegi Turul – aruncarea la țintă a suliței și crucei de luptă
  • orele 10:35 – 11:00, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Străjerii Cetății Neamțu’ – prezentare de arme
  • orele 11:10 – 11:35, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Cetatea Bârsei și Cavalerii Slovaci – dueluri judiciare
  • orele 11:10 – 11:35, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Beli Orlovi (Serbia) – demonstrații de luptă
  • orele 11:10 – 11:35, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Cavalerii de Mediaș – prezentare de arme
  • orele 11:10 – 11:35, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Straja Cetății Sucevei – interactiv cu publicul (prezentarea armelor și tehnicii militare)
  • orele 11:10 – 11:35, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Delegația din Principatul de la Kiev – spectacol istoric
  • orele 11:40 – 12:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria) – demonstrații de luptă
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – demonstrații formațiuni de luptă
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Grupul Terra Ultrasilvana – tras cu arcul (concurs cu publicul)
  • orele 11:40 – 12:30, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Spada Moldovei (Republica Moldova) – demonstrații de luptă
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Anacronism – ceremonie de înnobilare
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ignus Vultis – demonstrații de tir cu arcul
  • orele 12:30 – 13:00, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Paladinii de Terra Medies – școala de instrucție
  • orele 12:30 – 13:00, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Castelul din Carpați – Spiritul Voievodului
  • ora 12:30, Pavilion (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol de magie medievală
  • orele 15:10 – 16:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Asociația Istorie Vie – demonstrații interactive cu publicul
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – jocuri medievale
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Cavalerii de Mediaș – turnir de arme
  • orele 15:10 – 16:00, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Argotica – jonglerii cu steaguri
  • orele 15:10 – 16:00, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Delegația din Principatul de la Kiev – demonstrații de luptă
  • ora 16:00, Pavilion (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol de magie medievală
  • orele 16:15 – 16:40, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Spada Moldovei (Republica Moldova) – demonstrații de luptă
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria) – demonstrații de luptă
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Străjerii Cetății Bistrița – prezentarea echipamentului militar a unui străjer și armele sale
  • orele 16:15 – 16:40, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Vulturii Călatei – Kalotaszegi Turul – secene de luptă din mitologia popoarelor nomade
  • orele 16:15 – 16:40, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Străjerii Cetății Neamțu’ – întreceri voinicești
  • orele 16:45 – 17:10, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Beli Orlovi (Serbia) – demonstrații de luptă
  • orele 16:45 – 17:10, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Cetatea Bârsei și Cavalerii Slovaci – interactiv cu publicul
  • orele 16:45 – 17:10, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ignus Vultis – demonstrații de lupte medievale
  • orele 16:45 – 17:10, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Straja Cetății Sucevei – interactiv cu publicul (dans medieval)
  • orele 17:30 – 17:45, Cetatea de Scaun a Sucevei
    Deschiderea oficială
  • orele 17:30 și 18:30, Muzeul Satului Bucovinean (Suceava)
    Truverii
  • orele 17:50 – 18:10, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Anacronism – execuția criminalilor
  • orele 17:50 – 18:10, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Deus Vult – demonstrații de luptă
  • orele 17:50 – 18:10, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Grupul Terra Ultrasilvana – din sala de arme
  • orele 17:50 – 18:10, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Vulturii Călatei – Kalotaszegi Turul – probe de îndemânare și jocuri practicate de popoarele nomade
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – dansuri medievale
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Asociația Istorie Vie – prezentarea echipamentelor și armelor / lupte medievale
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Străjerii Cetății Bistrița – competiții între străjeri
  • orele 18:20 – 19:15, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Argotica – jonglerii cu steaguri
  • orele 18:20 – 19:15, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Castelul din Carpați – Legenda Corbului
  • ora 18:30, Curtea interioară (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Asociația Culturală Frederich Schwartz – concert de muzică medievală
  • orele 18:45 și 19:45, Muzeul Satului Bucovinean (Suceava)
    Cimpoerii din Transilvania – muzică medievală tradițională
  • ora 19:00, Pavilion (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol de magie medievală
  • orele 19:20 – 20:10, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Cetatea Bârsei și Cavalerii Slovaci – spectacol de dansuri medievale și renascentiste
  • orele 19:20 – 20:10, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Spada Moldovei (Republica Moldova) – demonstrații de luptă
  • orele 19:20 – 20:10, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Cavalerii de Mediaș – interactiv cu publicul
  • orele 19:20 – 20:10, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Paladinii de Terra Medies – prezentare de arme
  • orele 19:20 – 20:10, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Delegația din Principatul de la Kiev – interactiv cu publicul
  • orele 20:15 – 21:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Grupul Terra Ultrasilvana – lupte (concurs cu publicul)
  • orele 20:15 – 21:00, Parcul Cetății (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Străjerii Cetății Neamțu’ – Lupta de la Baia (1467)
  • orele 20:15 – 21:00, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Argotica – jonglerii cu steaguri
  • orele 21:00 – 21:30, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei – Ciuleandra (spectacol cu foc)
  • orele 22:00 – 22:45, Șanțul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Trupa Hypnosis – Industrial Age of Light (spectacol cu lasere și foc)/li>

Pe tot parcursul zilei în Cetatea de Scaun a Sucevei:

  • Descoperiți comoara – concurs pentru copii (dimineața);
  • Trupa Media Live Show – căderi cu tiroliana, jocuri medievale pentru copii și dresaj de păsări de pradă;
  • Medieval Art – ateliere interactive de artă mediavală;
  • Esteban Alul (Chile) – marionete muzicale, cimpoi medieval, flaut travers și flaut medieval.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *