În perioada 17-20 August 2017, la Suceava va avea loc Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare, ediția a XI-a.

Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare

Program

Trupa Funny Art (Iași): un toboşar măscărici (17-20 August 2017), un toboșar prezentator (17-20 August 2017, între orele 10:00 – 22:00), trei statui vii (14-17 August 2017, între orele 11:00 – 12:00, 16:00 – 17:00 şi 19:00 – 20:00), două personaje pe catalige (17 August 2017, orele 19:00 – 22:00 și 18:00; 19-20 August 2017, între orele 10:00 – 11:00, 15:00 – 16:00 și 18:00 – 19:00) și două statui vii levitante (14-17 August 2017, orele 11:00 – 12:00, 16:00 – 17:00 şi 19:00 – 20:00).

Trupa Hocus Pocus (Sibiu) (Curtea interioară a Cetății de Scaun a Sucevei): atelier de magie (18 August 2017, orele 10:00 – 11:00; 19 August 2017, între orele 10:00 – 12:00, 15:00 – 17:00 și 19:00 – 21:00; 20 August 2017, între orele 10:00 – 12:00, 15:00 – 17:00 și 19:00 – 21:00), facepainting medieval (18 August 2017, orele 10:00 – 12:00; 19 August 2017, orele 10:00 – 12:00, 17:00 – 21:00; 20 August 2017, între orele 10:00 – 12:00 și 17:00 – 21:00) și baloane uriașe de săpun (18 August 2017, orele 11:00 – 12:00; 19 August 2017, între orele 10:00 – 12:00, 17:00 – 21:00; 20 August 2017, între orele 10:00 – 12:00 și 17:00 – 21:00.

17 August 2017

  • ora 20:30, Cartierul Obcini – Cartierul George Enescu – Primăria Municipiului Suceava – strada Ana Ipătescu – Cetatea de Scaun a Sucevei
    Parada cu făclii a festivalului
  • orele 20:30 – 22:00, Muzeul Satului Bucovinean
    Trupa Bucium

18 August 2017

  • orele 10:00 – 10:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Jocuri cavalerești – Trupa Anacronism
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Deus Vult (Oradea)
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 10:00 – 10:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 10:35 – 11:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol de dans medieval și renascentist – Trupa Draco Nigrus
  • orele 10:35 – 11:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 11:10 – 10:35, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dueluri judiciare – Cetatea Bârsei
  • orele 11:10 – 10:35, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Beli Orlovi (Serbia)
  • orele 11:10 – 10:35, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme – Cavalerii de Mediaş
  • orele 11:10 – 10:35, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme și tehnici militare – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 11:40 – 12:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria)
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstraţii formaţiuni de luptă – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Concurs cu publicul de tras cu arcul – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ceremonie de înnobilare – Trupa Anacronism
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir cavaleresc / Şcoala scutierilor – Ordinul Cavalerilor Lup
  • orele 12:30 – 13:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spiritul Voievodului – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 15:10 – 16:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Oștirea Craiului Ludovic – Trupa Draco Nigrus
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Jocuri medievale – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir de arme – Cavalerii de Mediaş
  • orele 15:10 – 16:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Școala Stegarilor – Stegarii de Mureș
  • orele 16:15 – 16:40, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Farsă populară interactivă – Teatrul Scena
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria)
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentarea echipamentului militar a unui străjer şi armele sale – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 16:15 – 16:40, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Întreceri voinicești – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Beli Orlovi (Serbia)
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Cetatea Bârsei
  • orele 16:45 – 17:25, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dans medieval – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 16:45 – 17:25, Cetatea de Scaun a Sucevei
    Deschiderea oficială a festivalului. Miruirea unui domn – Teatrul Scena (Curtea interioară). Recital de poezie.
  • orele 17:30 – 18:30, Muzeul Satului Bucovinean
    Truverii
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Execuția criminalilor – Trupa Anacronism
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Deus Vult (Oradea)
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Din sala de arme – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dansuri medievale – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacole interactive cu publicul – Trupa Draco Nigrus
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Competiţii între străjeri – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 18:20 – 19:15, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Legenda Corbului – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 18:45 – 19:45, Muzeul Satului Bucovinean
    Muzică medievală şi tradiţională – Cimpoierii din Transilvania
  • orele 19:20 – 20:10, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dansuri medievale şi renascentiste – Cetatea Bârsei
  • orele 19:20 – 20:10, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Cavalerii de Mediaş
  • orele 20:15 – 21:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Concurs cu publicul de lupte – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 20:15 – 21:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Întemeierea Moldovei – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 21:00 – 21:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol cu foc – Lupii de Foc
  • orele 21:40 – 22:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Facerea – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 22:45 – 23:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Răpirea – Trupa Hypnosis

Pe tot parcursul zilei: ȘoimanArt (dresaj de păsări de pradă), Descoperiţi Comoara (concurs pentru copii), Ion Boca (plimbări cu cai și ponei), Trupa Media Live Show (căderi cu tiroliana, plimbări cu poneiul și jocuri medievale pentru copii), Garda de Mureș (schimbări de gardă – orele 12:00, 16:00 și 19:00) și Asociaţia Culturală Friedrich Schwartz (concert de muzică medievală – ora 18:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei).

19 August 2017

  • orele 10:00 – 10:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol de dans medieval și renascentist – Trupa Draco Nigrus
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstraţii formaţiuni de luptă – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 10:00 – 10:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 10:00 – 11:00, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Punguța cu doi bani de Ion Creangă – Teatrul pentru Copii şi Tineret Vasilache (Botoșani)
  • orele 10:35 – 11:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Deus Vult (Oradea)
  • orele 10:35 – 11:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir cavaleresc / Şcoala scutierilor – Ordinul Cavalerilor Lup
  • orele 10:35 – 11:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spiritul Voievodului – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 11:10 – 11:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dansuri medievale şi renascentriste – Cetatea Bârsei
  • orele 11:10 – 11:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Beli Orlovi (Serbia)
  • orele 11:10 – 11:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Cavalerii de Mediaş
  • orele 11:10 – 11:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol istoric – Delegația din Pricipatul de la Kiev
  • orele 11:30 – 12:30, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Legenda Cetății Neamțului după George Coșbuc – Teatrul pentru Copii şi Tineret Vasilache (Botoșani)
  • orele 11:40 – 12:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol jocuri cavalerești – Trupa Anacronism
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria)
  • orele 11:40 – 12:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dans medieval – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Oștirea Craiului Ludovic – Trupa Draco Nigrus
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Farsă populară interactivă – Teatrul Scena
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Concurs cu publicul de tras cu arcul și aruncarea suliţei – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 12:30 – 13:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 15:30 – 16:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Deus Vult (Oradea)
  • orele 15:30 – 16:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dansuri medievale – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 15:30 – 16:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentarea echipamentului militar a unui străjer şi armele sale – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 15:30 – 16:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Școala Stegarilor – Stegarii de Mureș
  • orele 16:15 – 16:40, Curtea interioară (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Constituirea Sfatului Domnesc
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ceremonie de înnobilare – Trupa Anacronism
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Din sala de arme – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 16:45 – 17:25, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Întemeierea Moldovei – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 17:30 – 17:45, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de tăiere – Cetatea Bârsei
  • orele 17:30 – 17:45, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Beli Orlovi (Serbia)
  • orele 17:30 – 17:45, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir de arme – Cavalerii de Mediaş
  • orele 17:30 – 17:45, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentarea de arme și tehnici militare – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 17:30 – 18:30, Muzeul Satului Bucovinean
    Muzică medievală şi tradiţională – Cimpoierii din Transilvania
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol interactiv cu publicul – Trupa Draco Nigrus
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Concurs cu publicul de lupte – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 17:50 – 18:15, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir – Delegația din Pricipatul de la Kiev
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Execuția criminalilor – Trupa Anacronism
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme – Cavalerii de Mediaş
  • orele 18:20 – 19:15, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Legenda Corbului – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 18:45 – 19:45, Muzeul Satului Bucovinean
    Truverii
  • orele 19:20 – 20:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Cetatea Bârsei
  • orele 19:20 – 20:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria)
  • orele 19:20 – 20:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Competiţii între străjeri – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 19:20 – 20:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Întreceri voinicești – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 20:30 – 21:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Zmeul – Oval Production Group
  • orele 21:10 – 21:40, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol cu foc – Lupii de foc
  • orele 21:50 – 22:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Solomanta – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 22:40 – 23:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Notre Dame – Trupa Hypnosis

Pe tot parcursul zilei: ȘoimanArt (dresaj de păsări de pradă), Descoperiţi Comoara (concurs pentru copii), Ion Boca (plimbări cu cai și ponei), Trupa Media Live Show (căderi cu tiroliana, plimbări cu poneiul și jocuri medievale pentru copii), Garda de Mureș (schimbări de gardă – orele 12:00, 16:00 și 19:00) și Asociaţia Culturală Friedrich Schwartz (concert de muzică medievală – ora 18:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei).

20 August 2017

  • orele 10:00 – 10:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Beli Orlovi (Serbia)
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacole interactive cu publicul – Trupa Draco Nigrus
  • orele 10:00 – 10:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Cavalerii de Mediaş
  • orele 10:00 – 10:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Întreceri voinicești – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 10:00 – 11:00, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Soacra cu trei nurori de Ion Creangă – Teatrul pentru Copii şi Tineret Vasilache (Botoșani)

  • orele 10:35 – 11:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Deus Vult (Oradea)
  • orele 10:35 – 11:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria)
  • orele 11:10 – 11:35, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Cetatea Bârsei
  • orele 11:10 – 11:35, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Școala lupilor de foc – Lupii de Foc
  • orele 11:10 – 11:35, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Competiţii între străjeri – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 11:10 – 11:35, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol istoric – Delegația din Pricipatul de la Kiev
  • orele 11:30 – 12:30, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Fata babei și fata moșneagului de Ion Creangă – Teatrul pentru Copii şi Tineret Vasilache (Botoșani)
  • orele 11:45 – 12:30, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol jocuri cavalerești – Trupa Anacronism
  • orele 11:45 – 12:30, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir cavaleresc / Şcoala scutierilor – Ordinul Cavalerilor Lup
  • orele 11:45 – 12:30, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Concurs cu publicul de tras cu arcul și aruncarea suliţei – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 11:45 – 12:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Legenda Corbului – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Zolnok Lovagrend (Ungaria)
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstraţii formaţiuni de luptă – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Școala Stegarilor – Stegarii de Mureș
  • orele 12:30 – 13:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme și tehnici militare Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 15:10 – 16:00, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrativ de tir cu arcul – Cetatea Bârsei
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Deus Vult (Oradea)
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir de arme – Cavalerii de Mediaş
  • orele 15:10 – 16:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 16:15 – 16:40, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Farsă populară interactivă – Teatrul Scena
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol de dans medieval și renascentist – Trupa Draco Nigrus
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 16:15 – 16:40, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme – Străjerii Cetății Neamțului
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Execuția criminalilor – Trupa Anacronism
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Demonstrații de luptă – Trupa Beli Orlovi (Serbia)
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Din sala de arme – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 16:45 – 17:25, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir – Delegația din Pricipatul de la Kiev
  • orele 17:25 – 17:50, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol de dansuri medievale – Cetatea Bârsei
  • orele 17:25 – 17:50, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dansuri şi jocuri medievale – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 17:25 – 17:50, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Prezentare de arme – Cavalerii de Mediaş
  • orele 17:25 – 17:50, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spiritul Voievodului – Trupa Castelul din Carpați
  • orele 17:30 – 18:30, Muzeul Satului Bucovinean
    Trupa Corbu
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Oștirea Craiului Ludovic – Trupa Draco Nigrus
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Interactiv cu publicul – Străjerii Cetăţii Bistriţa
  • orele 17:50 – 18:15, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Întemeierea Moldovei – Străjerii Cetății Neamţului
  • ora 18:15 – 18:15, Curtea interioară (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Întoarcerea victorioasă a lui Ștefan cel Mare din Muntenia
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Ceremonie de înnobilare – Trupa Anacronism
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul Alexandru cel Bun (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Turnir cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Hunedoara
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul de vest (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Concurs cu publicul de lupte – Grupul Terra Ultrasilvana
  • orele 18:20 – 19:15, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Dans medieval – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 19:20 – 20:03, Cetatea de Scaun a Sucevei
    Închiderea oficială a festivalului. Recital de poezie – Teatrul Scena.
  • orele 20:30 – 21:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Zmeul – Oval Production Group
  • orele 21:10 – 21:40, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Spectacol cu foc – Lupii de foc
  • orele 21:50 – 22:30, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Samca – Ordinul Solomonarilor și Straja Cetății Sucevei
  • orele 22:40 – 23:00, Şanţul de apărare (Cetatea de Scaun a Sucevei)
    Vampiria – Trupa Hypnosis

Pe tot parcursul zilei: ȘoimanArt (dresaj de păsări de pradă), Descoperiţi Comoara (concurs pentru copii), Ion Boca (plimbări cu cai și ponei), Trupa Media Live Show (căderi cu tiroliana, plimbări cu poneiul și jocuri medievale pentru copii), Garda de Mureș (schimbări de gardă – orele 12:00, 16:00 și 19:00) și Asociaţia Culturală Friedrich Schwartz (concert de muzică medievală – ora 18:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *